54 schools represented in Currie Cup semis but Grey still reign supreme

Written by Hannes Nienaber

CurrieCup School of Rugby | 54 schools represented in Currie Cup semis but Grey still reign supreme - School of RugbyNo less than 54 schools are represented in the semi-finals of the Currie Cup of 2021.

Grey College of Bloemfontein once again has the biggest representation of old boys with 12 players who completed their school careers at this prestigious rugby factory.

The nearest any of the other schools that come to the representation of Grey is the six alumni from Paarl Gimnasium who will be in action this weekend.

Queen's College is back to being a nursery as well with five players - Simphiwe Maranzima, Yaw Penxe, Lionel Cronjé, Chris Hollis, and Reagan Oranje who will be in action during the semi-finals who once called Queenstown their home.

Two players have represented two schools on first-team level. They are Le Roux Roets (Garsfontein and Paarl Boys' High) and Cameron Wright (Westville Boys' High and Hilton College). 

The players and their schools: 

12 - Grey College (David Kriel, Johan Goosen, Jan-Hendrik Wessels, WJ Steenkamp, Marcel Theunissen, André-Hugo Venter, Neethling Fouché, Rikus Pretorius, Marius Louw, Henco Venter, George Whitehead, Janu Botha).

6 - Paarl Gimnasium (Zak Burger, Stravino Jacobs, Ernst van Rhyn, Lourens Adriaanse, Stefan Willemse, Johan Momsen).

5 - Queen's College (Simphiwe Maranzima, Yaw Penxe, Lionel Cronjé, Chris Hollis, Reagan Oranje).

4 - Paarl Boys' High (Paul de Wet, Thaakir Abrahams, Le Roux Roets, Dan Jooste), Affies (Schalk Erasmus, Gerbrandt Grobler, Eduan Keyter, Janco Uys)

3 - Glenwood (Nama Xaba, Khutha Mchunu, Kerron van Vuuren), Paul Roos Gimnasium (Dan du Plessis, Edwill van der Merwe, Reniel Hugo), Grey High School (Sergeal Petersen, Curwin Bosch, Jeremy Ward).

2 - Potchefstroom Gimnasium (Gerhard Steenekamp, Gideon van der Merwe), Garsfontein (Keagan Johannes, Le Roux Roets), Hugenote, Wellington (Juan de Jongh, Godlen Mashimla), Diocesan College (Tim Swiel, Tristan Leyds), Oakdale Landbou (Dian Bleuler, Adré Smith), Durban High School (Sanele Nohamba, Phepsi Buthelezi), Selborne College (Leon Lyons, Khwezi Mona), Maritzburg College (Ntuthuko Mchunu, Stefan Ungerer), Westville Boys' High (Cameron Wright, Mox Mxoli).

1 - Bergrivier (Cornal Hendricks), Fichardtpark (Lionel Mapoe), Frans du Toit (Harold Vorster), Parktown Boys' High (Madosh Tambwe), Transvalia (Elrigh Louw), Nylstroom (Arno Botha), Port Natal (Marcell Coetzee), Wonderboom (Ruan Nortjé), Stellenberg (Janko Swanepoel), Eldoraigne (Mornay Smith), Pretoria-Noord (Jacques van Rooyen), Ermelo (Jacques du Plessis), SACS (Chris Smith), Brandwag, Benoni (Ruhan Nel), Jeppe High School for Boys (Hacjivah Dayimani), Pietersburg (Deon Fourie), Swartland (Johan du Toit), St Andrew's College (Sazi Sandi), King Edward VII (Scarra Ntubeni), Boland Landbou (Justin Basson), Hoërskool Nelspruit (Werner Kok), Kearsney College (Dylan Richardson), Jamangile Secondary (Thembelani Bholi),  Hilton College (Cameron Wright), Bredasdorp (Anthony Volmink), Schoonspruit, Malmesbury (Ashlon Davids), Queen's High (Daniel Kasende), Strand (Jonathan Francke), Monument (Ruan Steenkamp), Hoërskool Grens (Hanru Sirgil), Brandwag, Uitenhage (Erich de Jager), Porterville (Andrew Beerwinkel), Nico Malan (Alandré van Rooyen), Michaelhouse (Cameron Lindsay), Waterkloof (Tinus de Beer), Aloe High (Ederies Arendse), Outeniqua (Andrew Kuhn). 

The teams: 

Blue Bulls vs Western Province at Loftus Versfeld on Friday, 3 September 2021 from 19:00: 

Blue Bulls: 15 David Kriel (Grey College), 14 Cornal Hendricks (Bergrivier), 13 Lionel Mapoe (Fichardtpark), 12 Harold Vorster (Frans du Toit), 11 Madosh Tambwe (Parktown Boys' High), 10 Johan Goosen (Grey College), 9 Zak Burger (Paarl Gimnasium), 8 Elrigh Louw (Transvalia), 7 Arno Botha (Nylstroom), 6 Marcell Coetzee (Port Natal), 5 Ruan Nortjé (Wonderboom), 4 Janko Swanepoel (Stellenberg), 3 Mornay Smith (Eldoraigne), 2 Schalk Erasmus (Affies), 1 Gerhard Steenekamp (Potchefstroom Gimnasium). Replacements: 16 Jan-Hendrik Wessels (Grey College), 17 Simphiwe Matanzima (Queen's College), 18 Jacques van Rooyen (Pretoria-Noord), 19 Jacques du Plessis (Ermelo), 20 WJ Steenkamp (Grey College), 21 Keagan Johannes (Garsfontein), 22 Chris Smith (SACS), 23 Stravino Jacobs (Paarl Gimnasium).

Western Province: 15 Sergeal Petersen (Grey High School), 14 Ruhan Nel (Brandwag, Benoni), 13 Juan de Jongh (Hugenote), 12 Dan du Plessis (Paul Roos Gimnasium), 11 Edwill van der Merwe (Paul Roos Gimnasium), 10 Tim Swiel (Diocesan College), 9 Paul de Wet (Paarl Boys' High), 8 Hacjivah Dayimani (Jeppe High School), 7 Marcel Theunissen (Grey College), 6 Deon Fourie (Pietersburg), 5 Johan du Toit (Swartland), 4 Ernst van Rhyn (Paarl Gimnasium), 3 Sazi Sandi (St Andrew's College), 2 Scarra Ntubeni (King Edward VII), 1 Leon Lyons (Selborne College). Replacements: 16 André-Hugo Venter (Grey College), 17 Dian Bleuler (Oakdale Landbou), 18 Neethling Fouché (Grey College), 19 Justin Basson (Boland Landbou), 20 Nama Xaba (Glenwood), 21 Godlen Mashimla (Hugenote), 22 Rikus Pretorius (Grey College), 23 Tristan Leyds (Diocesan College). 

Sharks vs Griqualand West at Kings Park on Saturday, 4 September 2021 from 17:00: 

Sharks: 15 Curwin Bosch (Grey High School), 14 Yaw Penxe (Queen's College), 13 Werner Kok (Nelspruit), 12 Marius Louw (Grey College), 11 Thaakir Abrahams (Paarl Boys' High), 10 Lionel Cronjé (Queen's College), 9 Sanele Nohamba (Durban High School), 8 Phepsi Buthelezi (Durban High School), 7 Henco Venter (Grey College), 6 Dylan Richardson (Kearsney College), 5 Gerbrandt Grobler (Affies), 4 Le Roux Roets (Garsfontein/Paarl Boys' High), 3 Khutha Mchunu (Glenwood), 2 Kerron van Vuuren (Glenwood), 1 Ntuthuko Mchunu (Maritzburg College). Replacements: 16 Dan Jooste (Paarl Boys' High), 17 Khwezi Mona (Selborne College), 18 Lourens Adriaanse (Paarl Gimnasium), 19 Reniel Hugo (Paul Roos Gimnasium), 20 Thembelani Bholi (Jamangile Secondary), 21 Cameron Wright (Westville Boys' High/Hilton College), 22 Jeremy Ward (Grey High School), 23 Anthony Volmink (Bredasdorp). 

Griqualand West: 15 Ashlon Davids (Schoonspruit), 14 Daniel Kasende (Queen's High), 13 Chris Hollis (Queen's College), 12 Jonathan Francke (Strand), 11 Eduan Keyter (Affies), 10 George Whitehead (Grey College), 9 Stefan Ungerer (Maritzburg College), 8 Ruan Steenkamp (Monument), 7 Hanru Sirgel (Hoërskool Grens), 6 Gideon van der Merwe (Potchefstroom Gimnasium), 5 Stefan Willemse (Paarl Gimnasium), 4 Adré Smith (Oakdale Landbou), 3 Erich de Jager (Brandwag, Uitenhage), 2 Janco Uys (Affies), 1 Mox Mxoli (Westville Boys' High). Replacements: 16 Alandré van Rooyen (Nico Malan), 17 Andrew Beerwinkel (Porterville), 18 Janu Botha (Grey College), 19 Cameron Lindsay (Michaelhouse), 20 Johan Momsen (Paarl Gimnasium), 21 Reagan Oranje (Queen's College), 22 Tinus de Beer (Waterkloof), 23 Ederies Arendse (Aloe High), 24 Andrew Kuhn (Outeniqua). 

[powr-comments id="7e8e628d_1630653585515"]

X

Function disabled

Right click disabled - please refresh page to continue.