Which province has the most homegrown talent for the Currie Cup semi-finals?

Written by Hannes Nienaber

CurrieCup School of Rugby | Which province has the most homegrown talent for the Currie Cup semi-finals? - School of RugbyEach year we analyse the various teams, their players, and which schools they hail from for the semi-finals of South Africa's historic Currie Cup competition. We also usually do an updated article for the final of the tournament. 

In the last couple of year's the trend of the provincial sides featuring more home-ground talent has been growing and this year is no exception. Western Province has an amazing 52% of their players in their squad of 25 for this weekend's Currie Cup semi-final against the Sharks which are homegrown. 

The Blue Bulls boasts the second-highest percentage of homegrown talent with 39% for their clash against the Lions at Loftus Versfeld on Saturday. The Lions are not far behind with ten of their squad of 26 players for a percentage of 38% that completed their schooling careers within their traditional catchment area. 

The Sharks has the least home-ground talent for the knockout matches as only six players - Sanele Nohamba (Durban High School), Dylan Richardson (Kearsney College), Mzamo Majola (Westville Boys' High), Fez Mbatha (Maritzburg College), Jaden Hendrikse, and JJ van der Mescht (both Glenwood) came through the union's schools' system. 

The two schools who've dominated schools' rugby the last couple of years - Grey College and Paarl Boys' High have with seven representatives each the most players that will be in action during the semi-final. Monument from Krugersdorp who is celebrating their centenary this year has six representatives in the play-offs. 

The players and their schools: 

SEMI-FINAL I - Blue Bulls vs Lions at 14:00 on Loftus Versfeld in Pretoria

Vodacom Bulls: 15 David Kriel (Grey College), 14 Kurt-Lee Arendse (Paulus Joubert), 13 Stedman Gans (Waterkloof), 12 Cornal Hendricks (Bergrivier), 11 Stravino Jacobs (Paarl Gimnasium), 10 Morné Steyn (Sand du Plessis), 9 Ivan van Zyl (Affies), 8 Duane Vermeulen (Nelspruit - captain), 7 Elrigh Louw (Transvalia), 6 Marco van Staden (Bekker), 5 Ruan Nortje (Wonderboom), 4 Sintu Manjezi (St Andrew's College), 3 Trevor Nyakane (Ben Vorster), 2 Johan Grobbelaar (Paarl Gimnasium), 1 Lizo Gqoboka (Ntabankulu). Replacements: 16 Schalk Erasmus (Affies), 17 Jacques van Rooyen (Pretoria-Noord), 18 Mornay Smith (Eldoraigne), 19 Jan Uys (Paul Roos Gimnasium), 20 Arno Botha (Nylstroom), 21 Embrose Papier (Garsfontein), 22 Chris Smith (SACS), 23 Marco Jansen van Vuren (Transvalia).

Xerox Lions: 15 Tiaan Swanepoel (Stellenberg), 14 Stean Pienaar (Menlopark), 13 Wandisile Simelane (Jeppe High School for Boys'), 12 Burger Odendaal (Monument), 11 Courtnall Skosan (Brackenfell), 10 Elton Jantjies (Florida - captain), 9 André Warner (Tygerberg), 8 Len Massyn (Monument), 7 Vincent Tshituka (Northcliff), 6 Jaco Kriel (Standerton), 5 Marvin Orie (Tygerberg), 4 Willem Alberts (Monument), 3 Jannie du Plessis (Grey College), 2 Jaco Visagie (Augsburg Gimnasium), 1 Sti Sithole (Westville Boys' High). Replacements (from): 16 Jan-Henning Campher (Garsfontein), 17 Ruan Dreyer (Monument), 18 Carlu Sadie (Bellville), 19 Reinhard Nothnagel (Monument), 20 Wilhelm van der Sluys (Paarl Boys' High), 21 Morné van den Berg (Linden), 22 Dan Kriel (Maritzburg College), 23 Francke Horn (Paarl Boys' High), 24 Nathan McBeth (Monument), 25 EW Viljoen (Grey College), 26 Ross Cronjé (Michaelhouse).

SEMI-FINAL II - Western Province vs Sharks at 16:30 on Newlands in Cape Town

DHL Western Province: 15 Damian Willemse (Paul Roos Gimnasium), 14 Sergeal Petersen (Grey High School), 13 Dan du Plessis (Paul Roos Gimnasium), 12 Rikus Pretorius (Grey College), 11 Angelo Davids (Stellenberg), 10 Tim Swiel (Diocesan College), 9 Herschel Jantjies (Paul Roos Gimnasium), 8 Juarno Augustus (Tygerberg), 7 Johan du Toit (Swartland), 6 Siya Kolisi (Grey High School - captain), 5 JD Schickerling (Paarl Gimnasium), 4 Salmaan Moerat (Paarl Boys' High), 3 Frans Malherbe (Paarl Boys' High), 2 Bongi Mbonambi (St Alban's College/Voortrekker), 1 Ali Vermaak (Harmony Sportsacademy). Replacements (from): 16 Scarra Ntubeni (King Edward VII), 17 Leon Lyons (Selborne College), 18 Neethling Fouche (Grey College), 19 Chris van Zyl (Rondebosch Boys' High), 20 Ernst van Rhyn (Paarl Gimnasium), 21 Jaco Coetzee (Glenwood), 22 Paul de Wet (Paarl Boys' High), 23 Ruhan Nel (Brandwag, Benoni), 24 Sazi Sandi (St Andrew's College), 25 Tristan Leyds (Diocesan College).

Cell C Sharks: 15 Aphelele Fassi (Dale College), 14 Sbu Nkosi (Jeppe High School for Boys'), 13 Lukhanyo Am (De Vos Malan - captain), 12 Marius Louw (Grey College), 11 Yaw Penxe (Queen's College), 10 Curwin Bosch (Grey High School), 9 Sanele Nohamba (Durban High School), 8 Sikhumbuzo Notshe (Wynberg Boys' High), 7 Henco Venter (Grey College), 6 Dylan Richardson (Kearsney College), 5 Ruben van Heerden (Affies), 4 JJ van der Mescht (Glenwood), 3 Thomas du Toit (Paarl Boys' High, 2 Fezokuhle Mbatha (Maritzburg College), 1 Ox Nche (Louis Botha). Replacements: 16 Dan Jooste (Paarl Boys' High), 17 Mzamo Majola (Westville Boys' High), 18 Michael Kumbirai (St Alban's College), 19 Hyron Andrews (Garsfontein), 20 Thembelani Bholi (Jamangile Secondary), 21 Jaden Hendrikse (Glenwood), 22 Jeremy Ward (Grey High School), 23 Manie Libbok (Outeniqua).

The Players and their Schools: 

7 - Grey College (David Kriel, EW Viljoen, Jannie du Plessis, Rikus Pretorius, Neethling Fouche, Marius Louw, Henco Venter), Paarl Boys' High (Francke Horn, Wilhelm van der Sluys, Salmaan Moerat, Frans Malherbe, Paul de Wet, Dan Jooste, Thomas du Toit). 

6 - Monument (Burger Odendaal, Len Massyn, Nathan McBeth, Willem Alberts,  Reinhard Nothnagel, Ruan Dreyer).

4 - Grey High School (Sergeal Petersen, Siya Kolisi, Curwin Bosch, Jeremy Ward), Paul Roos Gimnasium (Jan Uys, Damian Willemse, Dan du Plessis, Herschel Jantjies), Paarl Gimnasium (Stravino Jacobs, Johan Grobbelaar, JD Schickerling, Ernst van Rhyn).

3 - Tygerberg (André Warner, Marvin Orie, Juarno Augustus),  Glenwood (Jaco Coetzee, Jaden Hendrikse, JJ van der Mescht), Garsfontein (Embrose Papier, Hyron Andrews, Jan-Henning Campher), Affies (Ivan van Zyl, Ruben van Heerden, Schalk Erasmus)

2 - Transvalia (Elrigh Louw, Marco Janse van Vuren), St Andrew's College (Sintu Manjezi, Sazi Sandi), Stellenberg (Tiaan Swanepoel, Angelo Davids), Westville Boys' High (Sti Sithole, Mzamo Majola ), Maritzburg College (Dan Kriel, Fezokuhle Mbatha), Diocesan College (Tim Swiel, Tristan Leyds), Jeppe High School for Boys' (Wandisile Simelane, Sbu Nkosi).

1 - Paulus Joubert (Kurt-Lee Arendse), Waterkloof (Stedman Gans), Bergrivier (Cornal Hendricks), Sand du Plessis (Morné Steyn), Nelspruit (Duane Vermeulen), Bekker (Marco van Staden), Wonderboom (Ruan Nortjé), Ben Vorster (Trevor Nyakane), Ntabankulu (Lizo Gqoboka), Pretoria-Noord (Jacques van Rooyen), Eldoraigne (Mornay Smith), Nylstroom (Arno Botha), St Alban's College (Bongi Mbonambi), SACS (Chris Smith), Menlopark (Stean Pienaar), Brackenfell (Courtnal Skosan), Florida (Elton Jantjies), Standerton (Jaco Kriel), Michaelhouse (Ross Cronjé), Northcliff (Vincent Tshituka), Augsburg Gimnasium (Jaco Visagie), Hoërskool Bellville (Carlu Sadie), Linden (Morné van den Berg),  Swartland (Johan du Toit), Voortrekker, Bethlehem (Bongi Mbonambi), Harmony Sportsacademy (Ali Vermaak), King Edward VII (Scarra Ntubeni), Selborne College (Leon Lyons), Rondebosch Boys' High (Chris van Zyl), Brandwag, Benoni (Ruhan Nel), De Vos Malan (Lukhanyo Am), Jamangile Secondary (Thembelani Bholi), Queen's College (Yaw Penxe), Dale College (Aphelele Fassi), Durban High School (Sanele Nohamba), Wynberg Boys' High (Sikhumbuzo Notshe), Kearsney College (Dylan Richardson), Louis Botha (Ox Nche), St Alban's College (Michael Kumbirai), Outeniqua (Manie Libbok)

[powr-comments id="1ae073c3_1611393169699"]

X

Function disabled

Right click disabled - please refresh page to continue.