Here are the Golden Lions' teams for the respective National Weeks

Written by Hannes Nienaber

Lions School of Rugby | Here are the Golden Lions' teams for the respective National Weeks - School of RugbyThe Golden Lions' selectors included no less than nine players from Jeppe High School for Boys' of Johannesburg in their team for the Craven Week. The prestigious tournament will be hosted by Grey College in Bloemfontein from 1 to 6 July. 

The nine players are Declan Raubenheimer (flyhalf), Kabelo Moketi (scrumhalf), Lifa Jambane (flanker), Justin Kalamer (lock), Sbu Shongwe (prop), Setjhaba Motaung (hooker), Itumeleng Mtembu (prop), Kamohelo Tlome (flanker) and Hugo Monteiro (wing). 

Five players who represented the Golden Lions during last year's Craven Week in Paarl - Izan Esterhuizen (No. 8), Raubenheimer, Monteiro, Henco van Wyk (centre) and Shongwe made the team again for this year's 56th edition. 

The last time the Craven Week was hosted in Bloemfontein the Golden Lions were crowned unofficial champions after beating Eastern Province by 38-15 in the main match at Grey College.

Monument, the highest ranking team on School of Rugby's latest rankings in the Lions region, has only three players in the squad. Besides Esterhuizen and Van Wyk only the scrumhalf, Franco Hallett, was deemed good enough by the selectors. 

King Edward VII, who also occupies a spot in the Top 10 of School of Rugby's Rankings, has four players Connor van Buuren (lock), Joseph Iye (centre), Joshua Nkomo (lock) and Ngia Selengbe (wing) in the squad. 

The Golden Lions also sents a second team to the Craven Week. 

The teams are: 

Craven Week: 15 Munashe Chaitezwi (St Stithians College), 14 Ngia Selengbe (King Edward VII), 13 Henco van Wyk (Monument), 12 Joseph Iye (King Edward VII), 11 Thabani Maguranyanga (St Stithians College), 10 Declan Raubenheimer (Jeppe High School for Boys'), 9 Kabelo Moketi (Jeppe High School for Boys'), 8 Izan Esterhuizen (Monument), 7 Zander du Toit (Helpmekaar), 6 Lifa Jambane (Jeppe High School for Boys'), 5 Connor van Buuren (King Edward VII), 4 Justin Kalamer (Jeppe High School for Boys'), 3 Sbu Shongwe (Jeppe High School for Boys'), 2 Tyler Skudder (Helpmekaar), 1 Kaelin Willis (St John's College). Replacements: 16 Setjhaba Motaung (Jeppe High School for Boys'), 17 Itumeleng Mtembu (Jeppe High School for Boys'), 18 Munashe Mhere (St Stithians College), 19 Joshua Nkomo (King Edward VII), 20 Kamohelo Tlome (Jeppe High School for Boys'), 21 Franco Hallett (Monument), 22 Tiaan Botes (Helpmekaar), 23 Hugo Monteiro (Jeppe High School for Boys'). 

Craven Week XV: 15 Eulon Redcliffe (King Edward VII), 14 Maurice Marks (Noordheuwel), 13 Melbirt Van Der Spuy (Helpmekaar), 12 Frans Weideman (Helpmekaar), 11 Setshaba Mokoena (Jeppe High School for Boys'), 10 Sebastine Watney (Helpmekaar), 9 Marquin Uren (Monument), 8 Kayle Shultz (Monument), 7 Ocean Tsimbalanga (Jeppe High School for Boys'), 6 Rynard Mouton (Monument), 5 Alexander Groves (St Johns), 4 Bobalo Makana (Parktown), 3 Heiko Pohlmann (Monument), 2 Franco Prinsloo (Monument), 1 Dehan Niemand (Monument). Replacements: 16 Sabastian Motsage (King Edward VII), 17 Prince Mulea (King Edward VII), 18 John-Kelly Okonkwo (St Davids), 19 Ethan Snyman (Monument), 20 Ruan Nortje (Helpmekaar), 21 Gerath Louw (Jeppe High School for Boys'), 22 S Dlamini (Jeppe High School for Boys'), 23 Herschelle Goodman (Monument).

Academy Week: 15 Levandre Horne (Noordheuwel), 14 Mickail Adams (Randburg), 13 Diego Swartz (Randburg), 12 Richard Collins (Monument), 11 Chad Delport (Florida), 10 Karabo Moahlodi (St Stithians), 9 Keune Kirkham (Helpmekaar), 8 Shaun Potgieter (Alberton), 7 Callum Breeds (Northcliff), 6 Michael Jonker (Helpmekaar), 5 Calvin Kuperus (Jeppe High School for Boys'), 4 Joshua Ruthel (King Edward VII), 3 Demos Mbauya (St Stithians), 2 Elethu Ntlabati (Parktown), 1 Ruan Van Staden (Alberton). Replacements: 16 Zandre Thesner (Noordheuwel), 17 Angelo Dube (Jeppe High School for Boys'), 18 Dian De Jong (Monument), 19 Jean Slabbert (Helpmekaar), 20 Tsaona Tiro (Jeppe High School for Boys'), 21 Vuyo Mdlalose (King Edward VII), 22 Takudzwa Matipano (St Stithians), 23 Maselino Pooe (Parktown).

Academy Week XV: 15 Zane Van Loenen (Leeuwenhof), 14 Tsepo Moselane (Bryanston), 13 Lesego Matlou (Bekker), 12 Johnathan Coetzee (Fochville), 11 Vudsani Masape (President), 10 Cameron Melvill (Bryanston), 9 Christopher Sezile (Bekker), 8 John Kitenge (Bryanston), 7 Tiaan Barnard (Riebeeckrand), 6 Stephen Herbst (Maragon), 5 Kamogelo Moeketsi (Bekker), 4 Luhan Pieterse (Fochville), 3 JJ Van Zyl (Fochville), 2 Luke Myburgh (Riebeeckrand), 1 Michael Dickie (Leeuwenhof). Replacements: 16 Tyson Ndlovu (Bekker), 17 Sifiso Khumalo (Allenglen), 18 Gerald Ghambi (Bryanston), 19 Joshua Pimstein (King David L), 20 Michael Masindi (Allenglen), 21 Stix Selema (Queens), 22 Lutho Qinisile (Queens), 23 Dante Du Plessis (Leeuwenhof).

Grant Khomo: 15 Kelly Mpeku (King Edward VII), 14 Diego Cupido (Helpmekaar), 13 Ayanda Xungu (Jeppe High School for Boys'), 12 Waldo Van Den Berg (Monument), 11 Morrison Ike Mabope, 10 Joshua Smith (Helpmekaar), 9 Henre Van Zyl (Marais Viljoen), 8 Nathan Lainis (Helpmekaar), 7 Shaan Van Der Walt (Helpmekaar), 6 Hardus Nortje (Noordheuwel), 5 Vusi Nhlapho (Parktown), 4 Jacobus Bezuidenhout (Monument), 3 Shaun Engelbrecht (Monument), 2 Thonga Mbatha (Noordheuwel), 1 Roger Peterson (Monument). Replacements: 16 Cole Knight (King Edward VII), 17 Tiaan De Klerk (Marais Viljoen), 18 Sifiso Blessing Magwaza (Monument), 19 Damian Engelbrecht (Monument), 20 Khumo Nkhuta (Noordheuwel), 21 Bronson Mills (King Edward VII), 22 Katlego Letebele (King Edward VII), 23 Albert Billings (Monument)

U16 Academy: 15 Macneil Lawack (Florida), 14 Andiswa Ndabele (Jeppe High School for Boys'), 13 Lerato Manyana (King Edward VII), 12 Damian Smit (Dinamika), 11 Matthew Gaaname (Noordheuwel), 10 Nathan Steyn (Marais Viljoen), 9 Matthew Cooper (St Davids), 8 Anele Magadla (St Davids), 7 Thato Lekalakala (Northcliff), 6 Bertie Venter (Noordheuwel), 5 Tristain Checkmany (Jeppe High School for Boys'), 4 Rianiel Turner (Marais Viljoen), 3 Bian Janse Van Rensburg (Noordheuwel), 2 Thato Mafihla (Jeppe High School for Boys'), 1 Christiaan Pauer (Helpmekaar). Replacements: 16 Juan Clay Boshoff (Marais Viljoen), 17 Jayden Ooshtuizen (Helpmekaar), 18 Liam Whitehead (Jeppe High School for Boys'), 19 Sihle Jwara (St Davids), 20 Zian Bench (Noordheuwel), 21 Layne Joseph (Monument), 22 Lesedi Moloto (Jeppe High School for Boys'), 23 Zimvo Tsoanyana (Parktown).

[powr-comments id="74ce0507_1559722441061"]

X

Function disabled

Right click disabled - please refresh page to continue.